YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Nevval SEVİNDİ

KİMLİĞİ OLAN KENT

La Mancha bölgesinde Madrid’e 70 km. güneyinde yer alan Toledo kentini Romalılar kurmuş. Stepler bomboş uzanıyor kimse gökdelen dikmemiş buralara.

Toledo bir maket kent gibi saklanmış. Kültürel özellikleriyleİspanya'yı en iyi temsil eden şehir olarak kabul edilen Toledo, ulusal anıt ilan edilmiş. Bir otobüs dolusu Güney Amerikalı ile Toledo’ya vardık. Arap-İslam mimarisinin en güzel örneklerini ve zarafetini taşıyan kentte üç dinin kutsal mekânları da var. Caminin minaresini kesip çan kulesi yapmışlar ve kiliseye çevirmişler. Döneminde 12 tane olan Sinagog da 2 tane kalmış ve onları da Hıristiyanlar ele geçirince kiliseye çevirmişler. Adını da Saint Maria koymuşlar. Bu sinagogları da dönemin ünlü Arap mimarı yapıyor. İçi camiye benzeyen ve mihrabı olan Sinagog çok beğenilirmiş. İslam hoşgörüsünün merkezlerinden olan Toledo’da uzun yıllar üç dinin mensupları bir arada barış içinde yaşamışlar. Bu hoş görü bugünkü Madrid’e de yansımış bence. Katalanlarda asla yok. Daracık sokaklar, yokuşlar ve inişlerle eski İzmir, İstanbul’a benzeyen sokaklarında cumbalı evler eski bir şarkı mırıldanır gibi. Çocukluğumun güzel kentlerinden sesler…

Plaza de Zocodover Meydanı ilk adım attığınız yer. Kocaman Arap mimarisinde bir yapı gölgeliyor sokağı. Buraya Araplar geldiğinde boş bir araziymiş, onlar hayvan pazarı yapmışlar. Yüzlerce yıl kalmış. Hayvan pazarında kaybolan hayvanla niçin bir yer ayrılmış. Kaybolan eşya gibi bulan sahipsiz hayvanı buraya bırakırmış. Sahibi gün içinde gelip alırsa sorun yok. Günlerce bekler ve sahibi müddeti bitmeden gelir isterse sorumsuzluğunun bedeli olarak bedel ödemekle yükümlüymüş. Eğer kimse gelip almazsa hayvanlar yoksullar için kesilir ve onlara dağıtılırmış. Bu nedenle Granada da çözümsüz bir mesele olursa Toledo kadısına gelirlermiş onun adaletine sığınırmış insanlar. O yüzyılda Paris 50bin kişiyken Toledo 200bin kişinin yaşadığı zengin, mutlu bir kent.

Burada hiçbir ünlü marka nal gibi plastik reklam asamıyor. Belirtilen yere renksiz ve sade reklamlar koyabiliyor. Coca Cola reklamı bir tahta tabela sadece!

Kent mimarisi ve kültürü korunuyor parayı bastıran canının istediğini yaptıramıyor. Ülkenin çıkarlarını koruyan otoriteler ve devlet her yanda belli oluyor. Örneğin sadece burada yapılan Manchego peyniri. Çok lezzetli, kaşkavala benzeyen bir peynir. Koyun sütünden yapılan bu peyniri başka hiçbir bölge ve şahıs yapamaz. Koşullarına uygun sadece burada üretilir. Bizim yok edilen Kars kaşarı kültürümüzü düşündüm. Abi çok para var kaşar işine girelim sadece 6 ay beklemeyelim daya patatesi 2 ayda sat gitsin” pespayeliği burada imkânsız. Öyle birine vatan haini gözüyle, onursuz adam diye bakılıyor. Çünkü vatan ehlinin onuru olur.

Girit’ten göçen El Greco da burada yaşamış. Müzesi de Toledo’da. Anlatılmayan Venedikliler Girit’i alınca sanatçıya eziyet eder, dini yasaklamalar getirir. El Greco bu nedenle Girit’ten kaçar ve Toledo’ya gelir yerleşir. Eserlerini burada verir. Hiç evlenmez. Bir tek oğlu olur. Onu onurlandırmak için resimlerine yerleştirir ve doğum tarihini imzasının üstüne atar her daim.

Toledo kılıç demek! Özel bir sır olan çelik alaşımdan yaptıkları kılıçlarıyla ünlüymüş kent. Her yerde zırh ve kılıç satılıyor bu günde. Altın ve gümüş işlemeciliğinin adı da “Şam işi” bir nevi telkâri ev altın kakmacılık diyebiliriz. Çok zarif bir işlemecilik. Bugün devam ediyor. Bizde ustası 40 yıl önce biten Oltu taşı işlemeciliğini düşündüm. Kimliksiz kalan halk mesleksiz de kalıyor. Zenaat ölüyor. Kültür yok oluyor.

Rüya gibi kentleri ve kültürümüzü sokaklarda düşleyebiliyorum sadece.

KORONALI GÜNLERBEN YARINI DÜŞÜNÜRÜMCENNETİN ANAHTARIDİL SÖYLER VE SAKLANIRMİLLİ SİNEMA VE FİLMKİMLİĞİ OLAN KENT1928’DE ERGENEKONİyiliğin rengi beyazSessiz ol kalbini dinle!Zaferin Doruğu: EdirneYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
KAZANMAYA MAHKÛM
Osman KARA
Adem ERTÜRK
Adem'in Öteberileri 5 Ağustos 2020
Adem ERTÜRK
Mustafa GENÇ
DİYANET- AYASOFYA VE KEMALİSTLER!
Mustafa GENÇ
Embiya SANCAK
Omü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda Ederken
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Romantik Osmanlıcılıktan Halifelik Devşirmek
Prof Dr İsrafil BALCI
Atilla ÇİLİNGİR
ATATÜRK KARŞITLARINA…
Atilla ÇİLİNGİR
Vedat ÇINAROĞLU
15 TEMMUZ’UN ÇÖZÜMÜ-1
Vedat ÇINAROĞLU
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
M. Halistin KUKUL
TÜRK KADINI: 100 YIL ÖNCE..
M Halistin KUKUL
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
İNSAN VE AHLÂK ÜSTÜNE
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Nevval SEVİNDİ
KORONALI GÜNLER
Nevval SEVİNDİ
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU