YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Prof. Dr. İsrafil BALCI

Şiî Fanatizminin Alternatifi Sünni Fanatizmi mi?

İranlı komutan Kasım Süleymanî ve bir gurup arkadaşının ABD tarafından öldürülmesi üzerine sergilenen tablo, mezhep ayrılığının Müslümanları getirdiği nokta açısından adeta ibretlik ders niteliğindedir. İsmi geçen zat ve ekibi Orta Doğu’nun kan gölüne dönmesinin en önemli aktörlerindendi. Meslekleri kan dökmek ve insan öldürmekti. Mezhep ayrılığı üzerinden bölünmeyi daha da derinleştirirken acı, kan, çile ve göz yaşından başka bir şey bırakmadılar arkalarında. Sonunda “su testisi suyolunda kırılır” misali kendileri de kurbanlarının kaderini yaşadı ve öldürüldüler.

Buraya kadar sanırım birçok kişiyle hemfikiriz. Bundan sonra söyleyeceklerim ise Müslümanların hazin durumunu gözler önüne sermesi bakımından oldukça manidar. Özellikle de fanatizm ve parçalanmışlık açısından iç yakıcı bir tabloyu yansıtır nitelikte.

Neden mi?

Öldürülen İslâm’ın alt kollarından birisine mensup Şiî Müslüman, yani beğenseniz de beğenmeseniz de kimliği Müslüman!

Öldüren yine Orta Doğuyu kan gölüne çeviren ABD.

Sevinen ise Sünni Müslümanlar, ABD ve İsrail.

Deyim yerindeyse kimin eli kimin cebinde belli değil. Adeta at izi it izine karışmış durumda. Özellikle de Müslümanların önemli bir kısmıyla İsrail ve ABD’nin aynı noktada birleşmeleri ve ortak sevince gark olmaları hayli anlamlı. Neredeyse ABD’ye rahmet okuyanlar çıktı. Onları ABD ile aynı noktaya getiren amil hiç şüphesiz ki, mezhep fanatizmi ve ayrılığından başka bir şey değil.

Sözü edilen zalim celladın yaptıklarından dolayı öldürülmesine sevinenler kendileri için haklı gerekçeler dillendirebilir, ancak bir zalimi öldüren bir başka zalimle aynı safta koro tutmak bir Müslümana ne derece yakışır, takdiri sizin. Oysa ayette de ifade edildiği üzere, “İşledikleri suçlardan dolayı zalimlerin bir kısmını bir kısmına böyle musallat ederiz” (En’âm 6/129) fehvasınca hareket edilebilir.

Konuyla ilgili çok şey söylendi, yazıldı ve çizildi. En ilginci ise henüz yarıya Şiî olduklarını fark edemeyen yerli Sünnicilerin tutumuydu. Zihinlerindeki mezhep fanatikliği yüzünden Şîa’ya saldıracağım diye adeta öfke kustular, “İşte İran budur” gibi genellemeler yaptılar. Lanet ve beddualarla adeta fanatizmin zirvesine çıkıp ABD’ye alkış tuttular. Oysa İran’ı 1925’e kadar Türkler yönetti. Üstelik Şiîliği de Safeviler resmileştirdi. Keza bu Şiîlikten Anadolu İslâm’ı da belli ölçüde nasiplenmiş, ancak henüz fark edilmiş değildir.

Anadolu İslâm kültürünün mayasından ciddi oranda Şiî tonların olduğunu yeri gelmişken hatırlatalım. Ancak başlı başına ele alınacak bir konu olduğu için şimdilik detaya girmeyeceğim. Şu kadar söyleyeyim ki, Anadolu İslâm kültürü Şîa’nın Ehl-i Beyt’le ilgili bütün romantik yorumlarını olduğu gibi almış, üzerine Sünni geleneğin kutsallaştırdığı tarihi ve isimleri de ekleyip yoluna devam etmiştir. Bu yüzden biz Şîa’nın mitolojik kahramana dönüştürdüğü Hz. Ali portresini pek hazzederiz. Keza onsuz asla yapamayız, biz Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer’siz de yapamayız. Ancak Şîa son ikisini ve onların yolundan gidenleri kâfir sayar ve lanetler. Biz ise hepsini kabul ederiz. Ancak bu kabulün içinde aynı ezoterik ve romantik yorumların harmanlandığını hatırlatalım. Bu arada kast ettiğim isimler değil, o isimler üzerinden her iki tarafın romantik zihin dünyası. Elbette ki, ismi geçen sahabenin her birisi bizim için baş tacı.

Bir başka ilginç nokta ise, sekter Sünniciler veryansın ederken Hamas’ın lideri İsmail Haniye’nin Süleymani’yi “Kudüs şehidi” ilan etmesiydi. Aynı şekilde Şiî lider Ayetullah Ali Hamaney de “Yaşayan şehit” dedi. Burada Sünni ile Şiî aynı noktada buluşurken, Sünni ile Sünni ayrışmış oldu ve birisinin şehit dediğine diğeri lanetler yağdırıp adeta öfke kustu. Oysa ölünün arkasından gevezelik yapmak ve çirkin söylem kullanmak bir Müslümana yakışmaz. Demek ki değerlendirmeler dini hassasiyetlerden daha çok insanların baktıkları pencereye göre değişebiliyor. Bize kalan ise asırların kanayan yarası tefrika miras. Bu bakış açısıyla düzelmesi ise hayalden de öte.

Diğer yandan aynı zihnin “İslâm birliği” gibi meşum naralar atması veya böyle bir hayalle duyar kasması ise hakikaten anlaşılır gibi değil. Şayet bu tablodan birlik, beraberlik ve müminlerin geleceği adına olumlu bir emare görebiliyorsanız ben de görüyorum.

Bilinmeli ki, Resulüllah zamanında sadece İslâm ve Müslümanlar vardı. Ashaptan hiçbirisi Sünni veya Şiî değildi. Resulüllah’tan çok kısa süre sonra başlayan iktidar kavgaları müminleri böldü, parçaladı ve fırkalara ayırdı. Daha sonradan kategorik Müslüman tanımlamaları iktidarlar eliyle resmileştirildi. Oysa “Ben Müslümanım diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?” (Fussilet 41/33) ayeti gereği, bir müminin başka bir etikete ihtiyacı mı vardır? Vahyin tanımlaması niçin kâfi gelmez?

Son olarak şunu da ifade edeyim ki, kimse Allah’ın dininin temsilcisi veya kadrolu elemanı değil. Dile getirilen kategorik ayrımların tamamı yorumdan ibarettir. Bu yüzden hiç kimse hakikat tekelciliği yapamaz. İslâm’ın Sünnîsi Şiî’si olamayacağı gibi Müslümanın da başka bir etikete veya tanımlamaya ihtiyacı yoktur.

 

Unutulan İslâmî İlke İstişareKudüs İlk Kıble mi?Şiî Fanatizminin Alternatifi Sünni Fanatizmi mi?Müsriflik denizinde dindar kasıntılarDİN ADAMI TANIMLAMASIHz. Peygamber’in Zeyneb’le Evliliği; İddia ve PolemiklerHz. Peygamber'in Cenazesini 17 Kişinin Kıldığı İddiasıKanayan Yara KerbelâKurban, Kan ve BayramNepotizm HastalığıYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Atilla ÇİLİNGİR
KORONA’DAN ÖNCE, KORONA’DAN SONRA…
Atilla ÇİLİNGİR
Adem ERTÜRK
Adem'in Öteberileri 8 Nisan 2020
Adem ERTÜRK
M. Halistin KUKUL
ÖNCE ADÂLET
M Halistin KUKUL
Mustafa GENÇ
CORONAVİRÜS ÖNCESİ VE SONRASI
Mustafa GENÇ
Osman KARA
TEKÂLİF-İ MİLLİYE NEDİR NE DEĞİLDİR?
Osman KARA
Vedat ÇINAROĞLU
YANLIŞTA DİRETMENİN ANLAŞILMAZLIĞI
Vedat ÇINAROĞLU
Embiya SANCAK
TARIMSAL DEPO İNŞAAT RUHSATI İLE TERMİK SANTRAL YAPILMASI
Embiya SANCAK
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
AYDIN KAVRAMI ÜSTÜNE
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Turgay SÖZEN
#HayatEveSığar #EvdeKalSağlıklaKal #EvdeKalTürkiye
Turgay SÖZEN
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Yılmaz HOCAOĞLU
Kehleden gelen saadet
Yılmaz HOCAOĞLU
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Unutulan İslâmî İlke İstişare
Prof Dr İsrafil BALCI
Nevval SEVİNDİ
BEN YARINI DÜŞÜNÜRÜM
Nevval SEVİNDİ
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Dr. İbrahim YILDIRIM
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor
Dr İbrahim YILDIRIM
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU