YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Vedat ÇINAROĞLU

DEĞİM(LİYAKAT) VE KUZGUN

Değim(liyakat): Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu.

 

Değimli: Liyakatli olan, başarılı, yetenekli.

 

Değimsiz: Liyakatli olmayan, başarısız, yeteneksiz. (Türkçe Sözlük, Türk Dil Kurumu, Ankara 2011, Sf. 1590)

 

Yeryüzü tarihi gelişigüzel incelendiğinde bile değimli yönetici veya yetkililerin toplumu gönence kavuşturmaları ya da değimsiz yönetici veya yetkililerin toplumu yoksunlaştırmalarına ilişkin sayısız örnekler görülebilir. Yusuf Has Hacib’in 11nci yüzyılda yazdığı Kutadgu Bilig’de bu kavramın önemine ilişkin uyarılar vardır: “ Halk için beyin çok seçkin olması lazımdır.”, “ Beyler örf ve kanuna nasıl riayet ederlerse, halk da aynı şekilde örf ve kanuna itaat eder.”, “ Beylik hastalığının ilacı akıl ve bilgidir.”, “ Bey mağrur, kabadayı ve kibirli olmamalı; beyler büyüklük taslar ve kibirli olurlarsa, ey oğul onlar şüphesiz itibar görmezler.” Gibi. “Değim”le ilgili güzel sözler de çoktur: “Tilki kümesi iyi tanıyor diye bekçi yapılır mı?(Truman), “İş, ehil olmayan kişilere verilince kıyameti bekle.”(Buhari), “Eşeği mektep müdürü yapan, dershanelerin ahıra döndüğünden şikayet etmemelidir.”(C. Şehabettin) gibi.

 

Temel eğitimden yüksekokul ve üniversiteye kadar olan eğitim sürecinin tek ve gerçek amacı iş alanlarında uzman yetiştirmek olmadığı bilinmektedir. Bu uzun ve dayanç(sabır) gerektiren bilgi yolculuğunun işe hazırlık evresi, belleklere gerekli bilgi ve yöntemlerin yerleştirilmesi yanında iş tini(ruh), bağlılık duygusu(aşk) ve ilişkinlik(aidiyet) kazandırır. Bir anlamda biçimlendirilmiş belleğe tin yüklenir ve yaşam boyu sürecek varlık içinde varlık oluşturulur. Ancak bunun için bir ön koşula gereksinim vardır; Eğitim düzeneğinin ana dişlilerini kırıp dökmeden akıl ve bilgi ile bakımını yapmak, korumak ve geliştirmek!

 

Örneklendirelim; Askerlik işi(mesleği) için Askeri lise ve Harp Okullarında, dengi okullardaki koşut bilgilere ek olarak askerlik işine ilişkin bilgiler(Askeri Tarih, Askeri Coğrafya, Askeri Hukuk, Taktik, Strateji, Savaş Silah ve Araçları v.d.) ve bedeni geliştirme-dayanıklılık eğitimleri bilimlik sıralama ve sürelerle verilir. Harbiye’yi bitiren bir Teğmen’in savaş deneyimi yoktur. Bir savaş veya terör çatışmasında gelecek mermi veya bombaya kadar da olmayacaktır. Ancak; Ulusuna, öz tarihine, öz kültürüne, yurduna, özgürlüğüne, cumhuriyete ve Atatürk’ün akıl ve bilim yoluna tutkulu, değerlerini korumak için ant içmiş olarak kutlu bir tinle bezenmiştir. Belleğindeki bilgiler ve yüksek tini bir askerin iyi bir subay olmasını sağlar. Bu sonuç; Öğretmenlik, hekimlik, hukuk, mühendislik v.d. iş alanları için de benzerdir.

 

Peki, bunca cümlenin nedeni ne için? Şunun için:

 

İran’lı general Kasım Süleymani Irak’ta ABD tarafından öldürüldü. İran üç günlük yas duyurusu yaptı. Öç alınacağı her kademedeki devlet katının yetkilileri tarafından duyuruldu. Cenaze töreninde 60’tan fazla kişi çıkan kargaşada öldü. “Kahraman” olarak nitelendirdiği bir subayının cenaze törenini düzenleyemeyen bir ordu ve devlet! Öç dediği eylemin boş bir araziye atılan 5-10 füze olduğu anlaşılan, “60 ABD askeri öldürüldü” haberiyle halkına yalan söyleyen bir ordu ve devlet! “Kahraman” diye tanıttığı subayının, yayılmacılar(emperyalistler) tarafında kurulan ve desteklenen gerici- cihatçı ve etnik bölücü terör örgütleriyle kirli ilişkilerinin ortaya döküldüğü bir ordu ve devlet! Böyle bir yapının bilim çalışmaları yaptırdığı savı gerçek ise ve çalışmaları yapanlar gerçek bilim adamları ise bilimle kesin hükümler(dogma, taassup) birbirlerinin karşıtı olduğu için; Ya sav yalandır, ya da sözde bilim adamlarının da kirli ilişkileri vardır. Güçlü olduğu savıyla meydan okuyan bir ordu, bilim dışı yöntemlerle subay olmuş bir askerinden, zaten ortaya saçılanların dışında başkaca bir sonuç alamazdı. % 50’si Türk olan İran için üzüldük!

 

Bizi ilgilendiren yanı nedir?

1950’lerden günümüze, yayılmacıların araya girmeleriyle(müdahale) yüksek tin ve donanımdaki subaylarını yitirmiş olan Türk Ordusu yine de direnebilmiş, “Ergenekon- Balyoz” süreciyle ağır darbe almış, 15 Temmuz’un “Allah’ın bahşettiği fırsatla!” başarısını “gerici-cihatçı” örgütlere bağlamıştır. Bilinmelidir ki, değimsizliğin doruk yaptığı bu durum Türkiye’yi, İran’ın düştüğü sığlıktan daha iyi bir düzeye götürmez. Bu yozlaşma Ordu gibi diğer kurumlar için de geçerlidir. Bir an önce Askeri Liseler açılmalı, Harp Okullarına girişte “akıl dışı din kaynaklı soru” v.b. yöntemler terkedilmelidir. Askeri Mahkemeler ve Askeri Hastaneler yeniden kurumsal yapılarıyla oluşturulmalıdır. Diplomasının tartışıldığı bir Cumhurbaşkanı ve onun sorumsuz bakanlarıyla değimi önceleyen bir devletten söz edilemez.

 

Kuzgunlar gelmeden her alanda ve hemen değim!

15 TEMMUZ’UN ÇÖZÜMÜ-1DİL-EKİN-ULUS-UYGARLIKGENÇLERE GERÇEKLERTEKE’DEN SÜT SAĞMAK19 MAYISPERŞEMBE’NİN GELİŞİULUSAL EGEMENLİKYANLIŞTA DİRETMENİN ANLAŞILMAZLIĞIKALITCOVİT-19, KAPİTALİZM VE DOGMALARYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
KAZANMAYA MAHKÛM
Osman KARA
Adem ERTÜRK
Adem'in Öteberileri 5 Ağustos 2020
Adem ERTÜRK
Mustafa GENÇ
DİYANET- AYASOFYA VE KEMALİSTLER!
Mustafa GENÇ
Embiya SANCAK
Omü Mimarlık Fakültesi Dekanı, Sayın Derya Oktay Samsun’a Veda Ederken
Embiya SANCAK
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Romantik Osmanlıcılıktan Halifelik Devşirmek
Prof Dr İsrafil BALCI
Atilla ÇİLİNGİR
ATATÜRK KARŞITLARINA…
Atilla ÇİLİNGİR
Vedat ÇINAROĞLU
15 TEMMUZ’UN ÇÖZÜMÜ-1
Vedat ÇINAROĞLU
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
M. Halistin KUKUL
TÜRK KADINI: 100 YIL ÖNCE..
M Halistin KUKUL
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
İNSAN VE AHLÂK ÜSTÜNE
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Nevval SEVİNDİ
KORONALI GÜNLER
Nevval SEVİNDİ
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU