YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

FINDIKTA BOZULAN OYUNLAR


Türk Devletinin son iki yılda sergilediği doğru ve kararlı tutum dış alıcıların ve onların içerideki işbirlikçilerinin oyunlarını bozdu ve fındık ihracatından sağlanan döviz uzun bir aradan sonra yeniden iki milyar doları aştı. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Toprak Mahsulleri Ofisi son iki yıldır uyguladığı bu politikayı önümüzdeki yıllarda da sürdürürse fındık ihracatının kısa bir süre sonra beş milyar doları aşması işten bile değil. Bu hem hazineye döviz girdisi hem de Karadenizli fındık üreticisinin geleceği açısından son derece önemlidir ve bir milli görevdir.

 


Dış alıcılar ve onların içerideki tüccar kimlikli kimi tedarik memurları yıllarca halkı ve yöneticileri "fiyat yükselirse satışlar düşer" gibi aslı astarı olmayan bir yalanla korkutmaya, kandırmaya çalışmış ve maalesef zaman zaman da başarılı olabilmişlerdir. Bu stratejide en

büyük kozları da önceki yıllarda Fiskobirlik son dönemde de Toprak Mahsulleri Ofisinin üreticiden aldığı fındık olmuştur. Başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere Türk Hükümeti piyasa yükselmeye başladığında TMO'nun elindeki fındığa göz diken dış alıcılar ve onların yerli tedarikçilerinin tuzağına düşmemiş ve ihracatımız 319 bin 772 tona, döviz girdisi de 2 milyar 28 milyon 727 bin dolara yükselmiştir.Bu bir önceki yıla oranla miktarda %16, fiyatta %24 artış demektir ve aynı zamanda dış alıcıların "fiyat artarsa ihracat azalır" propagandalarının da iflasıdır.Fındık Türkiye ve özellikle de Karadeniz için Allah'ın bir lütfudur. Hem Karadeniz topraklarını heyelandan korur hem de Karadenizlinin karnını doyurur. Ülkeye de döviz kazandırır. Türkiye'nin hedefi yakın zamanda 5 milyar dolar döviz girdisi olmalıdır. Bu hayal değildir. 2 milyar dolar daha önce hem 2014'de hem 2015'de aşılmıştır. 2014 döviz girdisi 2 milyar 316 milyon 135 bin, 2015 döviz girdisi ise 2 milyar 843 milyon 819 bin dolar olarak gerçekleşmiştir.


2019 yılı kazanılmıştır ama yetmez, 2020 ve sonraki yılların da aynı kararlı tutumla kazanılması gerekmektir. Bunun ilk şartı da Toprak Mahsulleri Ofisi'nin elindeki fındıklara sahip çıkmaktan geçer.


2019 ihracatı ile ilgili açıklama yapan Karadeniz Fındık ve Fındık Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç'in açıklamasında dikkat edilmesi gereken çok ince bir nokta var. Sayın Başkan konuşmasında bir taraftan "Fındık ihracatının hem getirdiği net döviz, hem de Karadeniz bölgesine sağladığı istihdam imkanını da göz önüne aldığımızda fındığın çok önemli bir stratejik ürün olduğunu görebiliriz. Bu yıl muhteşem bir başarı söz konusu fındık ihracatında. Ama önemli olan bu başarıyı devamlı kılabilmek. Bunun temel şartı fındık arzının bir kesintiye uğramadan piyasaya devam etmesidir" diyor. Diğer taraftan da şu cümlelerle gerçek niyetini ortaya koyuyor: "TMO'nun elinde stokta sakladığı 80 bin ton civarında bir fındık var. Bu ürünün daha  fazla tutulmaması gerekiyor. TMO bunu zaten karlı bir fiyatla satacak. Fındık ihracatının sekteye uğramaması ve pazarımızı kaybetmememiz gerekiyor." Bir kere şunu peşinen belirtmekte yarar var, Başkanın ifadeleri Toprak Mahsulleri Ofisi'ni "stokçu" ilan etmek, daha doğrusu stokçulukla suçlamak olur ki bu TMO'ya bühtandır, bu günahtır. TMO stok yapmaz, devlet adına destekleme alımı yapar. Bu da milli bir görevdir.Halkın dilinde "alan da kaçan mı" diye bir tabir vardır, bu da tam o misal bir açıklamadır. Türk fındığını Türk fındığına, Türk üreticisini Türk devlet kurumuna vurdurmak diye tam da buna derler. Pazarı kaybetmek değil asıl dert, dışarıdaki tekellerin kardan mahrum kalmamasıdır amaçlanan. Az sayıdaki Avrupalı alıcı ve onların içerideki işbirlikçileri çoktan attılar almadıkları fındığı Avrupalı sanayicilere. Kaçamazlar, kurtulamazlar, değerini vererek alacaklar ve teslim edecekler sattıkları yerlere. Biz piyasa kaybetmeyiz ama Türk fındığı üzerinden karlı kazanç kumarı oynayanlar bir miktar para kaybeder. Ne yapalım, onu da şimdiye kadar kazandıklarına saysınlar.Bakan Bekir Pakdemirli'nin kararlı tutumunu alkışlıyorum. Merhum babası Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli'nin dış pazarlarda fındık fiyatının korunması için verdiği mücadele ve aldığı kararlar erbabının hafızasındadır.

ASLINDA HİÇ UYUMADI BU DEVLETDEVRAN YİNE AYNI DEVRANBAŞKANLAR NE DÜŞÜNÜYOR ACABA?FINDIKTA BOZULAN OYUNLARPARA MI HUKUK MU?BU NEYİN GÜNÜ SÖYLER MİSİNİZ?BİRER BİRER AZALIRKENVar mısınız ayağa kalkmayaBir garip yeni yıl yazısıTEVFİK FİKRET'İ NİYE SEVMEYİZ?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
ASLINDA HİÇ UYUMADI BU DEVLET
Osman KARA
Atilla ÇİLİNGİR
DOĞU AKDENİZ DENKLEMİ VE KIBRIS MİLLİ DAVAMIZ
Atilla ÇİLİNGİR
Embiya SANCAK
SAMSUN ANAKENT OTOPARKI YAPILMASI DOĞRU PROJEDİR
Embiya SANCAK
Adem ERTÜRK
Adem'in Öteberileri 22 Ocak 2020
Adem ERTÜRK
Mustafa GENÇ
LİBYA ÇIKMAZI!
Mustafa GENÇ
M. Halistin KUKUL
ŞİİR GÜNLERİ
M Halistin KUKUL
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (1)
Saffet Atik
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
EDEBİYATIMIZ VE DİVAN ŞİİRİ
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Yılmaz HOCAOĞLU
DİYET ÖDEMEYE DEVAM
Yılmaz HOCAOĞLU
Vedat ÇINAROĞLU
DEĞİM(LİYAKAT) VE KUZGUN
Vedat ÇINAROĞLU
Burak GÜLEÇ
Sahada Kazanılan “Liderlik”
Burak GÜLEÇ
Prof. Dr. İsrafil BALCI
Şiî Fanatizminin Alternatifi Sünni Fanatizmi mi?
Prof Dr İsrafil BALCI
Nevval SEVİNDİ
KİMLİĞİ OLAN KENT
Nevval SEVİNDİ
Turgay SÖZEN
Ermeni Katilleri Yakalatan Kişiye 1 Milyon Dolar Ödül
Turgay SÖZEN
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Sacit ACAR
STANDART YAŞAM
Sacit ACAR
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Dr. İbrahim YILDIRIM
ABD, Arka Ayakları ile Kulağının Arkasını Kaşıyor
Dr İbrahim YILDIRIM
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU