YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Turgay SÖZEN

Türkiye Cumhuriyeti Coronavirüs Krizini iyi Yönetiyor !

Dünyamız son aylarda başlayan büyük bir küresel krizle boğuşuyor.

Çin'de ortaya çıkan ve süratle dünyaya yayılan Yeni Coronavirüs (Covid19) adı verilen bu virüsün aşısının veya tedavisinin bulunması için bu alandaki bütün bilim adamları seferber olmuş durumda!

 

Virüs dünyayı hızla sararken bizde daha yeni yeni vakalar ortaya çıkıyor. Bu inanılmaz durumu kimisi Türklerin genetik yapısına bağlarken, kimisi de ‘Türkler temiz millet’ deyip geçiyor. Şöyle ki Coronavirüs haritalarında Türkiye ve Türki Cumhuriyetler yeşil, etrafları kırmızı… Yine uzmanların açıklamalarına göre hijyen şartlarına uymak virüsten korunmak için yeterli… Dünyada maske satışları patlarken, ilk vakaların ortaya çıkması ile birlikte bizde çamaşır suyu kolonya, temizlik maddeleri satışları patladı.

 

Öte yandan virüse karşı alınan önlemler konusunda Sağlık Bakanlığımızın çalışmalarını da yadsınamaz derecede başarılı bulduğumu ifade etmek isterim.

Her ne kadar sosyal medyada ve medyada olumsuz haberler ve bilgi kirliliği varsa da bunlar her krizde olan cinsten… Ne yaparsanız yapın bazı insanları memnun edemezsiniz.

Ancak konu insan sağlığı ve hata affetmez. Onun için yapılan resmi açıklamalara güvenmek, tedbirlere azami riayet etmek, toplumun provoke olmaması için acaba sarf etmek gerekiyor.

Bildiğiniz gibi Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Samsun'daki içme suyu konusunda, yerinde ve zamanında, ‘uluslararası sağlık normlarının üzerinde alüminyum bulunduğu’ açıklamasını yaparak, SASKİ'yi ters köşeye yatırdı.

Bu da Sağlık Bakanlığı'nın objektiflik ve şeffaflık politikasının, insan sağlığına verdiği önemin güzel bir göstergesi olarak tarihteki yerini aldı.

Daha önce de ifade ettiğim gibi Sağlık Bakanlığı'nın, başından itibaren, bizzat Bakan Dr. Fahrettin Koca tarafından takip edilen açık, şeffaf bir politika izleyerek, gerekli tedbirleri aldığını, alternatif planlamaları yaptığını düşünüyorum.

Nitekim ülkemizde ilk Coronavirüs vakası görüldüğü anda, vakayla ilgili kişiler karantina altına alındıktan sonra, bizzat bakan tarafından gerekli açıklama yapıldı. Bilim Kurulu toplandı, konu uzmanlar tarafından görüşülüp, tartışıldıktan sonra da bizzat Sayın Bakan Kocaoğlu tarafından açıklama yapıldı.

Sağlık Bakanlığı ve konunun uzmanları tarafından Coronavirüs'ün belirtileri, korunma tedbirleri, virüsün belirtilerinin görülmesi halinde nasıl hareket edileceği, kişisel ve kurumsal tedbirlerin neler olacağı konularında broşürler ve videolar yayınlanarak kamuoyu bilgilendirildi.

Sayın Bakanın da ifade ettiği gibi, insanlarımızın virüsün nerede görüldüğüne değil, nasıl korunabileceğine odaklanması gerekiyor.

Devletimiz, Coronavirüs tespit edildiğinde, karantina ve tedavi için bütün tedbirleri almış ve ilgili personeli eğitmiştir. Bize düşen kişisel tedbirlerimizi alıp, soğukkanlılıkla gelişmeleri izlemek olmalıdır diye düşünüyorum.

Nitekim Bakan Kocaoğlu, attığı bir Twit’te şu açıklamaya yer verdi: "Ülkemiz, olası vaka için tedbirlerini önceden almıştı. Hastalığın her hangi bir yerde görülmesi durumuna karşı sağlık personeli eğitilmiştir. Hastane, karantina hazırlıkları tamamlanmıştır. Bir veya birkaç vaka, salgın değildir. Karantinaya alınmış hasta, toplumu tehdit edemez"

 

Bir başka açıklamasında ise, ‘Bu krizin yönetimi için şeffaflığın şart olduğu ifade ederek, "Medya, ulusal mücadelenin ana aktörlerinden biridir. Biz bu süreci bugüne dek birlikte yürüttük. şeffaf davrandık, destek kazandık. İşbirliğimiz devam edecek. Güvenilir bilginin

aracı saygın medyadır. Medyanın saygın mensuplarıdır" diyerek, objektifliğe ve şeffaflığa vurgu yaptı.

Nihayetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan kurul, daha köklü tedbirler aldı.

İlk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler tatil ediliyor, bütün spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, her türlü miting ve toplantıların belli bir süre ertelenmesi kararı ile birlikte, daha birçok tedbirler alınıyor.

Krizin olduğu her dönemde olduğu gibi, bunu da ranta çevirmek isteyen bazı insanlar, hemen sağlıkla, gıdayla ve korunmayla ilgili ürünlerin fiyatlarına astronomik zamlar yaptılar. Bazıları da evlerine stok yapmak için marketlerin raflarını boşalttı. İnsanlarımızın krizi ranta çevirenleri ilgili belediyelere ve kamu kurumlarına bildirmelerinin vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum. Stok yapanlara gelince, yığdıkları ürünler, kullanamadıkları için bayatlayıp kurtlanacak, haberleri yok(!)

Yapılacak şey belli, kişisel ve kurumsal hijyene dikkat etmek; kültürümüzden gelen el sıkma, kucaklaşma, öpüşme gibi uygulamalarımıza en azından bu kriz geçene kadar son vermek.

Bir de sağda solda söylenen, sosyal medyada ve medyada uzman olmayan kişilerin yaptıkları açıklamalara itibar etmemek, duymazdan gelmek!

Bizzat Sağlık Bakanlığı, üniversitelerin uzman bilim insanları ve ilgili kurumların uzmanlarının yaptığı açıklamaları ve alınan tedbirleri dikkatle izleyip, özenle uygulamaktır.

Bu kadar dikkatli bir şekilde yönetilen Koronavirüs krizinden, ülke olarak kayıpsız çıkmamızı diliyorum. Allah, Türk Milletini ve insanlığı korusun.

Sağlıcakla kalın.

Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...Covid-19 Pandemisi ve Düşüncelerim (ll)Covid-19 Pandemisi ve Düşüncelerim (l)Evde Kal Hayatta Kal! Yaşam Eve Sığar…#HayatEveSığar #EvdeKalSağlıklaKal #EvdeKalTürkiyeTürkiye Cumhuriyeti Coronavirüs Krizini iyi Yönetiyor !İzmir’de STK’lar Çok AktifBirlik-Beraberlik Zamanı!Depremle YaşamakErmeni Katilleri Yakalatan Kişiye 1 Milyon Dolar ÖdülYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Adem ERTÜRK
Adem’in Öteberileri 24 Eylül 2020
Adem ERTÜRK
Atilla ÇİLİNGİR
AKDENİZ’DEKİ ENERJİ Mİ, YOKSA KIBRIS MI?
Atilla ÇİLİNGİR
Osman KARA
KURUMLAR ÇÖKERKEN!
Osman KARA
Prof. Dr. İsrafil BALCI
İftira ve İtibar Suikastçılığı
Prof Dr İsrafil BALCI
Mustafa GENÇ
TÜRKİYE’NİN CEMAATLER GERÇEĞİ- lV-
Mustafa GENÇ
M. Halistin KUKUL
18 MİLYON 241 BİN ÖĞRENCİ
M Halistin KUKUL
Embiya SANCAK
İLKADIM, OTOPARK ve İŞGALLER
Embiya SANCAK
Prof. Dr. Mustafa ÖZBALCI
HAYAT VE ÖLÜM ÜSTÜNE
Prof Dr Mustafa ÖZBALCI
Vedat ÇINAROĞLU
METRİSTEPE’DEN KOCATEPE’YE-2
Vedat ÇINAROĞLU
Dr. İbrahim YILDIRIM
Fethin simgesi Ayasofya
Dr İbrahim YILDIRIM
Yılmaz HOCAOĞLU
BİRAZ ORDAN BİRAZ BURDAN 2
Yılmaz HOCAOĞLU
Turgay SÖZEN
Pandemi Devam ediyor, Tedbir ve Kurallara Dikkat...
Turgay SÖZEN
Nevval SEVİNDİ
KORONALI GÜNLER
Nevval SEVİNDİ
Sacit ACAR
ORTAYA KARIŞIK
Sacit ACAR
Saffet Atik
Samsun’un Liman ve Demiryolu Sorunları (2)
Saffet Atik
Burak GÜLEÇ
Lider diyeceksiniz
Burak GÜLEÇ
Enis ERSOY
İmamoğlu’nun Kanal İstanbul stratejisi
Enis ERSOY
Türker GÖKSEL
Mithatpaşa Lisesi ve Sekizinci Kitap
Türker GÖKSEL
Mustafa KESKİN
Yerli Arabamızı Anlayabildik mi
Mustafa KESKİN
Ahmet HAYVALI
TEK DÜZEN HESAP PLANI
Ahmet HAYVALI
Dr. Işık ÖZKEFELİ
NİYETLER ALENİYET KAZANIRKEN
Dr Işık ÖZKEFELİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
Açıkhava AVM
Prof Dr Yücel TANYERİ
Prof. Dr. Ahmet Nizamettin AKTAY
Gagavuzya İzlenimleri
Prof Dr Ahmet Nizamettin AKTAY
Hüseyin ÖZBAY
OSMAN TÜRKAY
Hüseyin ÖZBAY
Mehmet Ali BAYAR
PROF.DR.MÜMTAZ SOYSAL'IN ARDINDAN...
Mehmet Ali BAYAR
Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU
SEVDİKLERİMİZ ÜZERİNDEN EMPATİ YAPARAK DÜNYAYI ANLAMAYA ÇALIŞMAK
Prof Dr İbrahim TELLİOĞLU
Hilmi EKER
PİLOT İLÇE LADİK
Hilmi EKER
Murat İLHAN
PİCASSO...
Murat İLHAN
Nami Cem İYİGÜN
ASKERİ HAREKÂT
Nami Cem İYİGÜN
Mustafa ENGİN
TARIM MI, ENERJİ Mİ!?
Mustafa ENGİN
Tufan AKCAGÖZ
SİZ SİZ OLUN
Tufan AKCAGÖZ
Necmi HATİPOĞLU
EKONOMİK KRİZ Mİ, O DA NE?
Necmi HATİPOĞLU
Hülya Korkut ÖZAK
Öyleyse sen Türk değilsin...
Hülya Korkut ÖZAK
Prof. Dr. Erdal AĞAR
YABANCI DİLLE EĞİTİM
Prof Dr Erdal AĞAR
Nuray YILMAZ
HIYAR… TUZ… TUZLUK
Nuray YILMAZ
Dr. Faruk TAN
İNSAN
Dr Faruk TAN
İshak MEMİŞOĞLU
OTOPARKIMI İSTİYORUM
İshak MEMİŞOĞLU