Aile Bakanlığı'ndan kadınlara ömürlük aylık bin 870 TL yardım ödemesi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Aile Bakanlığı'ndan kadınlara ömürlük aylık bin 870 TL yardım ödemesi
Abone ol
Türkiye'de ekonomik zorluklar sebebiyle kadınlar için özel haber Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan geldi.

Bakanlık, kadınlara ömür boyu sunulacak olan bir mali yardım paketini kamuoyuna duyurdu. Bu finansal desteğin dışında da bakanlık dul ve yetim maaşının da asgari emekli maaşına endeksli olduğu belirtildi. 2023 yılı için asgari emekli maaşı 5.500 TL olarak açıklamıştı.

Ancak yıl içinde meydana gelen yüzde 36'lık artış sonrası da bu rakam 7 bin 500 TL'ye yükseldi. Asgari emekli maaşları da yükseldikçe farklı gelir grupları içinde destek miktarları yükselecek. Örnek yüzde 25 gelir diliminde olanlar için yardım miktarı da 1.375 TL, %50 için 2.750 TL ve %75 için ise 4.125 TL olacak.

ÖDEME SÜREÇLERİ

Türkiye'de yetim maaşları için belirli şartlar yer alırken erkek çocuklar bu yardımı 18 yaşına ve eğer öğrenci ise 20 yaşına kadar sürecek. Fakat üniversite öğrencisi olan erkek çocuklar için de bu süre 25 yaşına kadar uzatılabilecek.

KIZ ÇOCUKLARININ HAYAT BOYU DESTEK

Bakanlık tarafından yapılan bu özel düzenlemeyle, kız çocukları da hayat boyu yetim maaşı alabilecekler. Evlilik durumları da kız çocukları için bir engel teşkil etmeyecek. Eğer evli ve babasını kaybetmiş bir kız çocuğu sonrasında boşanırsa, yine de yetim statüsünde kabul edilecek ve bu yardımdan faydalanabilecektir.

EV HANIMLARINA FIRSAT

Maddi açıdan zor durumda olan ev hanımları tarafından coşkuyla karşılandı. Fakat sadece bu da değil, ev hanımları aynı zamanda dul ve yetim maaşı alma hakkına da sahip olabilecekler.

Anahtar Kelimeler:
Öğretmenlere verilecek eğitim ödeneği (kırtasiye yardımı) belli olduÖnceki Haber

Öğretmenlere verilecek eğitim ödeneği (k...

Rıdvan Dilmen Süper Lig'in sisteminin değişeceğini açıkladı! TFF tarihi bir adıma imza atıyorSonraki Haber

Rıdvan Dilmen Süper Lig'in sisteminin de...

Yorum Yazın