Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nda varyant açıklaması geldi! Maske ve kapanma olacak mı?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nda varyant açıklaması geldi! Maske ve kapanma olacak mı?
Abone ol
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener tarafından gelen açıklamada eris varyantının ilerleyen günlerde Türkiye'de daha hızlı yayılması bekleniyor.

Avrupa'da hemen hemen tüm ülkelerde görülen bu varyantın Türkiye'de yayılmamasının imkansız olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, virüsün 3 varyantı olduğunu ifade ederek "Eris, Pirola ve Fornax adındaki 3 farklı varyant farklı yerlerde görülüyor ancak Eris varyantı diğerlerine göre daha baskın varyant haline gelmiş durumda gibi görünüyor. Türkiye'ye de elbette gelecekti. Avrupa Birliği ve dünyanın pek çok ülkesinde görülüp de Türkiye'de görülmemesi gibi bir tablo söz konusu değildi" değerlendirmesinde bulundu.

HASTALIK BELİRTİLERİ

ateş
eklem ağrısı
kas ağrısı
burun akıntısı
burun tıkanıklığı
boğaz ağrısı
boğazda yanma
batma
tat ve koku kaybı
ishal

AĞIR HASTALIK MI?

Eris varyantının ağır mı hafif mi geçip geçirilmediği de merak konusu oldu. Bu konuyla ilgili de açıklama yapan Şener, "Ağır hastalığa sebep olma tablosu ise aslında tamamen toplumdaki bağışıklama oranı, bireysel bağışıklanmışlık durumu, aynı zamanda da yandaş hastalığı ağır geçirip geçirmeme ihtimaline göre değişebiliyor" dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Eris varyantının görüldüğü Avrupa ülkelerinde hastaneye yatış oranının artışı var ama yoğun bakıma yatış oranlarında belirgin bir tırmanış yok"

HASTANELERE BAŞVURU SAYISI ARTTI

Şener, "Artışlar tipik olarak 65 yaş üstü ve yandaş hastalığı olan grup ve bir şekilde hatırlatma dozlarını, primer bağışıklanmayı olmayan ya da hatırlatma dozları eksik olan hasta popülasyonu gibi görülüyor" ifadelerini kullandı.

İLERLEYEN AYLARDA DAHA DA ARTACAK

"Benim kişisel tahminim hiçbir zaman pandeminin başındaki gibi ciddi anlamda vaka sayılarına tırmanış olacağını düşünmüyorum. Biz hep genelde bu vaka sayılarına artış oranlarını verirken son 6 ay, son 1 ay öncesine göre kıyaslayarak yapıyoruz. Mesela İngiltere'de yüzde 40 vaka artışı demek son 6 ay içerisindeki olgulara göre. Ama 2020 ile 2021'e göre bakacak olursanız çok çok az vaka İngiltere için. Dolayısıyla Türkiye için de öyle o gözle bakmak lazım. Evet, şu anda bir süredir hemen hemen Covid-19'la ilgili hiçbir özel önlem olmazken, korona servisleri kapanmışken, acil servis başvurular, PCR pozitiflik denilen bir kavramı da artık unutmuşken, vaka sayılarında bir miktar artış olacaktır ama bu hiçbir zaman ülke genelinde özel önlem gerektirecek rakamlara ulaşacağını tahmin etmiyorum. Zaten dünyanın da öyle bir genel öngörüsü yok. Çünkü dünyada öyle ya da böyle 13 milyar doz aşı uygulanmış, dünyada 3,5 milyar insanın öyle ya da böyle bu virüste primer hücresel bağışıklığı var" dedi.

65 YAŞ ÜSTÜNE MASKE ZORUNLU

Şener, "65 yaş üstü için maske önerileri artık enternasyonal hale geldi gibi görülüyor. Bizim de, benim de en azından kişisel önerim 65 yaş üstü özellikle asansöre binerken, metroya, otobüse binerken, havalanması iyi olmayan alanlarda birkaç saatten daha uzun süre vakit geçirecekse, buralarda artık N95 tipinde maske takması gerekiyor. Çünkü şunu biliyoruz; ne kadar az virüsle karşı karşıya kalırsanız, o kadar iyi korunacaksınız. Dolayısıyla bu aslında aşı kadar önemli bir önlem 65 yaş üstü için" ifadelerini kullandı.

KAPANMA OLUR MU?

Merak edilen kapanma sorusuna da Şener, "Ne dünya genelinde ne de Türkiye genelinde ben bir kapanma olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü dünyada son birkaç ay içerisinde 1,5 milyon civarında bir yeni olgu sayısında bir artış geçmiş aylara göre gündeme geldi. Kış dönemine ve iklim kuşağı itibariyle daha erken influenza, grip benzer hastalık tablosu kuşağına giren ülkelere baktığınızda vaka sayıları hiçbir zaman 2019, 2020, 2021 periyodunda gördüğümüz kadar yüksek değil. Çünkü biz kapanmaları daha çok hastanelerde yer kalmayacak duruma geldiği zaman, acil servislerin tıkanma durumuna geldiği zaman, sağlık hizmeti aksama dönemine geldiği zaman istiyorduk. Dolayısıyla böyle bir vaka sayısı beklenmediğine göre, kapanma gibi olağanüstü bir önleme de ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Eksik aşılarınızı tamamlayın. Grip sezonu başladı. Covid-19 aşılarıyla ilgili mesaj verirken grip aşılarını hep ihmal ediyoruz. Özellikle bu sene içinde ve daha önceki senelerde, yandaş hastalığı olanlar için influenza aşısı ve Covid-19 aşısı çok önemli. Çünkü Covid-19, hafif dahi atlatsanız kişide bir süre sağlık problemlerine sebep olan bir hastalık. Dolayısıyla ağır atlatmayı ve ağır atlatmayı denemeyi kimseye tavsiye etmiyoruz" dedi.

Anahtar Kelimeler:
O ilimizde 2 bin kaçakçı emlakçı olduğu tespit edildi aman dikkatÖnceki Haber

O ilimizde 2 bin kaçakçı emlakçı olduğu...

2. torba yasa geliyor! Yeni torba yasada neler olacak?Sonraki Haber

2. torba yasa geliyor! Yeni torba yasada...

Yorum Yazın