Mustafa ENGİN

TARIM MI, ENERJİ Mİ!?

Mustafa ENGİN

Şehrimizin en güncel tartışma konusu Çarşamba ilçemize yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali.

Bir tarafta ülkemizin en verimli ovalarından birine çevreyi kirleteceği ve tarıma zarar vereceği endişesi ile bu santrale karşı çıkanlar var. Gür sesleri ile endişelerini ve karşı çıkma nedenlerini  açık seçik belirtiyorlar.

 

Bir tarafta ise cılız, yeterli açıklama yapmadan, bir oldubittiye getirerek bu santralin çevreye zararı olmadığını savunanlar var. Fakat öteki taraftan bütün bu tartışmalar sürerken ve halkın büyük kısmı ikna olmamışken,  Biyokütle Enerji Santrali inşaatı yükselmeye devam ediyor.

Eğer çevreye ve tarıma zararlı değil ise neden bu yatırıma başlanmadan özellikle Çarşamba ve Samsun halkı yeterince bilgilendirilmedi. Ayrıca santral konusunda ismi geçen herkes derin bir sessizlik içinde.

Çed raporu alınmamış, bu kadar verimli bir tarım ovasına kurulması endişe yaratan bir yatırım korkarım yine halka rağmen faaliyete geçecek.

Endişelenenler ve karşı çıkanlar haksızda değil aslında. Çünkü yeterince kötü örnek var bu konuda.

Maalesef hala bir taraf olmakla ilişkilendirilen bu konu, tamamen bilimsel tartışmadan uzak  siyasi bir malzeme haline geldi.

Bir türlü gerçekleri konuşamayan tartışamayan bir ülke olduk. Herkes bir tarafa çekiyor. Konunun uzmanlarını dinleyen hiç yok.  Bir üniversitemiz ve Ziraat Fakültemiz var ama sanki onlar bu şehirde yaşamıyor gibi. Asıl konuşması açıklama yapması gereken üniversite iken olumlu olumsuz bir görüş yok ortada.

Karşı çıkanlar hariç derin bir sessizlik var ortada. Kimden neyi saklamaya çalışıyorlar veya neden doğru kanalları kullanıp endişe içindeki halkı aydınlatma gayretinde değiller anlaşılır gibi değil.

Lütfen oldubittiye getirmeyin bu santrali. Halka rağmen, güç bizde diyerek bu ovaya bu şehre bu kötülüğü yapmayın.

Albert Einstein; Tarım ihmal edildiğinde o ülke intihar ediyor demektir,

demiş bu zeki adam vaktinde.

Vakit geç olmadan Çarşamba ovasına bu kötülüğü yapmayın. Sonuçta hepimiz bir arada bu şehirde yaşayacak ve bu ovadan besleneceğiz.